رو عنوان : رئیس دانشگاه فردوسی مشهد مطرح کرد؛
عنوان : همكاری دانشگاه فردوسی مشهد با شورای استان در سه بخش آموزش،پژوهش و مشاوره
تاريخ :
 ۷۷۶/۱۱/۰۳ 
ساعت : ۲:۲۳:۲۴
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد همکاری این دانشگاه با شورای اسلامی استان خراسان رضوی را در سه محور آموزش،پژوهش و مشاوره دانست و افزود: در حوزه آموزش همان‌گونه که اشاره‌شده است نیاز ما بر آن است که برای اعضای شورای استان و یا نیروهایی که به نحوی مرتبط و در خدمت شوراها هستند نه به‌صورت آموزش کلاسیک بلکه به‌صورت آموزش کاربردی ایفای نقش‌نماییم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی استان خراسان رضوی دکترمحمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد صبح امروز دوشنبه، در جلسه هم‌اندیشی با رئیس و هیئت‌رئیسه شورای اسلامی استان خراسان رضوی که در مکان سالن جلسات دانشگاه فردوسی مشهد واقع در ساختمان مرکزی دانشگاه برگزار شد ضمن گرامیداشت اعیاد شعبانیه گفت:مبحث آینده‌نگری ، آینده‌پژوهی، توجه به اداره شهرها بر اساس معیارهای علمی دیدگاه بسیار ارزشمندی است که از سوی شورای اسلامی استان خراسان رضوی مورد پیگیری است. امید است دانشگاه فردوسی به‌خوبی بتواند در راستای تأمین این نیازها قدم بردارد.
وی تصریح کرد: وقتی به شهرها نگاه می‌کنیم از ابعاد مختلف می‌توان حوزه آموزش را موردبررسی قرار دهیم. بخش زیادی از شهروندان، عموماً دانشجو و دانش‌آموز، استاد و معلم می‌باشند که اگر بخواهیم آموزش عالی را به‌تنهایی مدنظر قرار دهیم می‌توانیم شهر مقدس مشهد با حدود دویست هزار نفر دانشجو را مثال زد واقلب کسانی هستند که در مؤسسات آموزش عالی درس می‌خوانند.
کافی با اشاره به اینکه در بعضی از شهرها جمعیت دانشجویان به حدود 25 درصد کل جمعیت شهر میرسد اذعان کرد: شهر گناباد را می‌توان جزو همین جمعیت دانشجویی دانست، این نکته بسیار کلیدی است که دانشجویان و دانشگاهیان شهروندانی هستند که برای اداره شهر می‌توانند از ابعاد مختلف به روی کمک، ایده و مشارکتشان در اداره شهرها از آنان استفاده کنیم.
وی بیان کرد: دانشگاه‌ها محل تجمیع شهروندان مختلف یک ایالت،استان و یک کشور است که در حال حاضر در دانشگاه فردوسی مشهد از بیست کشور مختلف جهان دانشجو در حال فراگرفتن علم می‌باشند که در مناسبت‌ها و برنامه‌های مختلف فرهنگی تا حوزه‌های مختلف می‌توان با مشارکت دادن این افراد که با ملیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف حضور دارند، باعث کسب جاذبه با رویکرد پذیرش فرهنگمان ‌شود.
وی اظهار کرد: حوزه های دانشگاه و آموزش عالی از دیدگاه های مختلف می‌توانند یک سری ظرفیت‌هایی را برای مدیریت علمی و توانمند مدیریت در کنار شورا قرار دهند.
وی تصریح کرد:مدیریت شهری باید این مطالبه را از دولت و مدیران دانشگاهی داشته باشد که آیا نباید دانشگاه‌ها بر اساس نیازهای ما نیروی متخصص تربیت نمایند؟حتی در بعضی از ضمینه ها نیروی مازاد تربیت می‌نمایند که بعضاً باعث مشکل شده است.
وی با اشاره به ظرفیت‌هایی که دانشگاه فردوسی می‌تواند در حوزه مدیریت استان جهت همیاری با شوراییان انجام دهد اذعان کرد: این مشورت و همیاری را می‌توان در حوزه پژوهش‌ها، مسائل مطرح و قاطبه اهم شهروندان دانست تا بتوان به‌خوبی مورد واکاوی قرار دهیم و مشکلات و معضلات پیش روی مردم را به‌خوبی حل نماییم.
کافی همکاری دانشگاه فردوسی با شورای اسلامی استان خراسان رضوی را در سه محور دانست و افزود: آموزش،پژوهش و مشاوره که در حوزه آموزش همان‌گونه که اشاره‌شده است نیاز ما بر آن است که اعضای شوراها و یا نیروهایی که به نحوی مرتبط و در خدمت شوراها هستند نه به‌صورت آموزش کلاسیک بلکه به‌صورت آموزش کاربردی ایفای نقش‌نماییم.
وی بیان کرد: این آموزش‌ها در کالج دانشگاهی قابل انجام است که در این راستا دو مسیر آموزشی وجود دارد،مقطع دار که به یک مدرک دانشگاهی ختم می‌شود که دارای سیستم مجزایی همانند کنکور می‌باشد که خارج ازنظر ما است و مسیر دیگر می‌توان به کالج دانشگاه که تنها مرجع رسمی کشور می‌باشد.
وی تصریح کرد:در این کالج با تعیین شورای استان مشخص می‌شود که اشخاصی که جهت آموزش معرفی می‌شوند در چه سطحی باید این آموزش را فراگیرند که در بخش بعدی آن دانشگاه همسو با آن کلاس‌ها و اساتید موردنظر را سوق می‌دهد.
وی افزود: برنامه آموزش حین کار و یا خدمت، افزایش توانمندی و توانمندسازی نیروها بخشی است که در کالج ما به‌صورت کامل امکان‌پذیر است.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در حوزه پژوهش و برنامه‌ریزی تجربیات دانشگاه فردوسی مشهد ،تجربیات بسیار ارزنده‌ای در سطح کشوری و حتی بین‌المللی است و در قسمت طراحی شهری، دانشکده معماری و شهرسازی با توجه به ظرفیت‌های پیش روی خود علاوه بر شهرها و شهرستان‌های استان در حوزه فرا استانی و حتی کشوری، در سطح بین‌الملل با دانشگاه‌های معروف دنیا همانند کالج میلان ایتالیا صاحب‌مقام و همکاری می‌باشیم.
وی ادامه داد: در بخش آخر که مبحث مشاوره می باشد می توان سازوکارهایی را تعریف کرد همانند سازوکارهایی که در این دانشگاه تعریف شده است و کاملاً عملیاتی می باشد
وی یاد آور شد: با تشکیل کلینیک در بعضی از حوزه‌ها همانند مشاوره حقوقی کلینیک حقوقی داریم که در این کلینیک استادان خبره که علاوه برداشتن پروانه وکالت در حوزه تخصصی خود صاحب‌نظر می‌باشند که در این حوزه کارهای حقوقی که یک وکیل به‌خوبی نه تخصص آن را داشته باشد و نه جرئت ورود به آن را همانند بعضی از پرونده های خاص را با تشکیل یک تیم متخصص از اساتید و وکلا در کنار هم ورو پیدا کنند.
کافی در آخر خاطر نشان کرد: در این راستان علاوه بر پلی کلینیک حقوقی می توان به پلی کلینیک روانشناسی، صنعتی، حسابرسی و... معرفی کرد.
انتهای پیام/.


بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8