رو عنوان : در بیستمین جلسه شورای اسلامی استان خراسان رضوی مطرح شد.
عنوان : بیكاری همچنان در سطح شهرستان های استان گسترده است
تاريخ :
 ۷۷۷/۰۷/۱۷ 
ساعت : ۷:۳۲:۳۷
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی استان خراسان رضوی معاون توانمند سازی صندوق کار آفرینی امید کشور در بیستمین جلسه شورای اسلامی خراسان رضوی که پیش از ظهر پنج شنبه ۱۲دی ماه در سالن اجتماعات شورای استان برگزار گردید گفت: جامع هدف صندوق کارآفرینی خدمت به بیکاران است و این وظیفه هر نهادی ست که از بیکاران حمایت کند. 
اصحابی با توجه به اهمیت توجه به بخش حاشیه نشینان افزود: ۱۷ میلیون جمعیت حاشیه نشین وجود دارد که اگر توجه نشود به یک معضل بزرگ اجتماعی تبدیل خواهد شد.
وی ادامه داد: باید راهکار بدهیم تا جوانان بتوانند کار آفرین باشند و خوداشتغالی ایجاد کند.
اصحابی با اشاره به صندوق خرد زنان گفت:  دوره های تسهیل گری و کار آفرینی برای زنان، آموزش و مدیریت آنان، اهدای صندوق های خرد محلات برای حاشیه نشینان، ایجاد بازارچه تولید برای تولید مشاغل خانگی از اولویت کار در بخش حاشیه نشینان بوده است.
وی در خصوص آلودگی تهران و تعطیلی ۱۲۰ روز در پایتخت گفت: در کلان شهرها بالاترین آلودگی و آلایندگی را داریم طبق توافقنامه ای، نوسازی شبکه حمل و نقل، برقی کردن موتور سیکلت ها و ترویج فرهنگ دوچرخه سواری از مواردی ست که مطرح شده است، که تلاش داریم در  استان خراسان رضوی نیز عملیاتی کنیم.
عضو هئیت رئیسه و نماینده شورای شهرستان گناباد در شورای استان از تعاونی زنان روستایی که پیگیر ایجاد آموزشگاه و توسعه اشتغال خانگی در روستاها هستند، گفت: متاسفانه وجود قوانین سخت و دست و پاگیری سبب می شود حضور مردم به سمت استفاده از تسهیلات صندوق کار آفرینی کمتر شود، در روستا ها با مبلغ اندکی می توانند اشتغال زایی در صنایع دستی داشته و این صنعت را دوباره احیا کنند.
بهناز علائی افزود: کارگاههای نان سنتی و لبنیات در روستا از دیگر کارها است.
در ادامه رئیس کمیسیون کشاورزی شورای اسلامی استان خراسان رضوی نیز گفت: قریب به ۶۰۲ میلیارد تومان خسارت ناشی از سیل به کشاورزان و دامداران صورت گرفته که مبلغی بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان به حساب کشاورزان استان واریز شده است.
علی امیر احمدی افزود: در بحث جذب اعتبارات در سیل، استان خراسان رضوی رتبه ششم کشوری را داراست .
وی بیمه محصولات کشاورزی را از واجبات دانست و افزود: بیمه و درمان محصولات کشاورزان که نان آور ملت هستند از واجبات می باشد.
علی امیر احمدی گفت: در بخش بیماری های لاعلاج و اپیدمی که منطقه ای نیز هستند دو مورد قارچ و فسیل پسته بالاترین خسارت را به بخش کشاورزی وارد آورده و گریبان گیر همه کشاورزان بالاخص پسته کرمان و رفسنجان نیز شده است.
اکنون فصل کاشت جو و گندم رو به اتمام می باشد ولی هنوز کود سیاه و اوره به بعضی از شهرها منتقل نشده است.
وی ادامه داد: توجیه و تشویق می کنند که کشاورزان به سمت گلخانه ای پیش بروند ولی برای صدور پروانه ساختمانی، فرمانداری ها مشکلاتی ایجاد میکنند که برای سهولت در این کار باید تدابیری اتخاذ شود.
وی در بحث کار آفرینی در خصوص ضایعات پسته نیز طرح هایی پیشنهاد کرد و افزود: خراسان رضوی سومین تولید کننده در بخش پسته می باشد که  حدود ۶۵ درصد  ضایعات دارد که از این ضایعات می توان ۱۳ محصول فرآوری کرد.
رئیس کمیسیون کشاورزی شورای اسلامی استان گفت: اگر سرمایه و تسهیلاتی داده شود با این محصول هم می شود ایجاد اشتغال و درآمدزایی کرد و هم جلوی اسراف ضایعاتی که می توان تبدیل به احسنت کرد را گرفت.


بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8