رو عنوان : رئیس شورای عالی استان ها:
عنوان : تعامل شوراهای اسلامی با مجلس به پیشبرد اهداف شوراها كمك می كند
تاريخ :
 ۷۷۷/۰۶/۰۷ 
ساعت : ۲۳:۴۱:۳۴
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی استان خراسان رضوی، پیش از ظهر امروز سوم آذرماه نشست مشترک اعضای شورای اسلامی استان  و رؤسای شورای اسلامی شهرستان‌های خراسان رضوی با حضور مهندس الویری رئیس شورای عالی استانها در مشهد برگزار شد. 
در این جلسه رئیس شورای عالی استان ها با بیان اینکه چهار ماده از لایحه درآمدهای پایدار پس از طی فراز و نشیب‌های فراوان، در مجلس تصویب شده است، اظهار کرد: سایر مفاد این لایحه نیز به کمیسیون برگشته و پس از بررسی، دوباره برای تصویب به صحن مجلس می‌رود.
 مرتضی الویری تصریح کرد: اشکالات لایحه مالیات بر ارزش افزوده تا حد بسیاری برطرف شده است، خراسان رضوی ۱۸ نماینده در مجلس دارد و اگر اعضای شورای استانی بتوانند تعامل خوبی با آن‌ها برقرار کنند به پیشبرد اهداف شورا کمک شایانی می‌شود.
 رئیس شورای عالی استان‌ها یادآور شد: سعی کنید نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی را در مورد لایحه درآمدهای پایدار و مالیات بر ارزش افزوده توجیه کنید تا تصویب آن در مجلس تسهیل شود. 
 وی با بیان اینکه سه لایحه دیگر نیز به مجلس ارائه کرده‌ایم، افزود: یک لایحه درباره شوراهای فرادست است که طبق آن ما تأمین منابع مالی برای شورای بخش، شورای شهرستان و شورای استان را حل کرده‌ایم، اکنون در کمیسیون برنامه و بودجه هم تصویب شده و پس از ارائه در صحن مجلس به تصویب می‌رسد که همدلی و همکاری نمایندگان در این مورد بسیار مهم است. الویری بیان داشت: در مورد بعضی محکومیت‌ها و مشکلات شوراها در قوه قضاییه، دو جلسه با رئیس قوه داشته‌ایم و قرار شد یک کمیته کاری مشترک برای پیگیری این مسائل تشکیل دهیم. در این نشست،


 رئیس شورای اسلامی استان خراسان رضوی نیز با تأکید بر اهمیت مشارکت مردمی و نقش شوراها در تحقق آن، تصریح کرد: ۲۰ سال از عمر نهاد شورا در کشور می‌گذرد اما برخلاف پیش‌بینی‌ها، این نهاد نتوانسته هنوز به آن جایگاهی که قانون اساسی برایش در نظر گرفته، دست پیدا کند. سعید برزویی با بیان اینکه شوراهای شهر مشغول امور شهرداری‌ها و روزمرگی‌ها شدند، افزود: شوراهای روستا نیز به‌نوعی دیگر از وظایف اصلی خود دور افتادند و شورای فرادست نیز نهادی است که با توجه به‌حیطه بیشتر اختیارات، می‌تواند عملکرد دستگاه‌های مختلف اجرایی را نقد کند، اما متأسفانه به‌دلایل مختلف مانند نبود امکانات و اعتبارات و بعضی قوانین دست و پاگیر دچار مشکل و در حالت کما و تعطیلی است. وی خاطرنشان کرد: البته در شورای استان خراسان رضوی وضعیت ما متفاوت است و سعی کردیم با استفاده از ظرفیت‌های موجود بهره ببریم و با کمک دستگاه‌های مختلف وضعیت را بهبود ببخشیم، توفیقات خوبی نیز حاصل شده است. رئیس شورای استان خراسان رضوی یادآور شد: کمیته‌ای مشترک با دادگستری ایجاد کرده‌ایم و مسائل اعضای شورای استانی که خواسته یا ناخواسته بدون سوءنیت دچار مشکلات قضایی می‌شوند در این کمیته بررسی می‌شود. 

 برزویی اظهار داشت: راهکارهایی وجود دارد که بسیاری از مشکلات درون سازمانی و درون استانی حل شود، به‌عنوان مثال، تشکیل خانه ملت در مراکز استان‌ها که باید با مشارکت مجمع نمایندگان استان‌ها یک مکانی برای شورای استان‌ها در نظر گرفته شود. 
 رئیس شورای استان خراسان رضوی افزود: عضویت چند نفر از رؤسای شورای استان‌ها در کمیسیون برنامه‌ریزی و بودجه شورای عالی استان‌ها، راه‌اندازی سیستم یکپارچه برای مصوبات شورای عالی استان‌ها و طرحی برای حضور رؤسای شورای شهرستان‌ها و استان‌ها در جلسات برنامه‌ریزی استان‌ها با حق رأی از دیگر راهکارهایی است که به حل مشکلات کمک می‌کند.
 وی با اشاره به طرح حذف رؤسای شوراها از هیأت تطبیق، گفت: از رئیس شورای عالی استان‌ها تقاضا داریم تدبیری شود تا این موضوع اجرایی نشود و بدین طریق از تصمیمات سلیقه‌ای و اعمال فشار دستگاه‌های دولتی جلوگیری شود. 
 در ادامه این نشست، نماینده خراسان رضوی در شورای عالی استان‌ها نیز در بخش دیگری از این نشست، بر تغییر رویکرد مسئولان اجرایی نسبت به شوراها به‌عنوان نهاد مردمی تأثیرگذار تأکید کرد. علی محمد اللهیاری با اشاره به اینکه شوراها امروزه در راستای قوه مقننه هستند افزود: تقابل با این نهاد مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه طبق تعالیم اسلامی و تجارب موفق دنیا، تنها راه‌حل مشکلات مردم و رفع نیازها مشارکت دادن مردم در تصمیم‌گیری‌هاست، اما ما از این ظرفیت‌ها کمتر استفاده کرده‌ایم. وی با اشاره به طرح مدیریت واحد شهری و مدیریت یکپارچه شهری تصریح کرد: متاسفانه شورای روستا که محل حل مشکلات روستا است خودش یک مکان برای استقرار ندارد و این یعنی امکانات و اختیارات با وظایف تناسب ندارد. نماینده خراسان رضوی در شورای عالی استان‌ها بر سه ظرفیت مهم خراسان رضوی تأکید کرد و گفت: گاز سرخس، معدن سنگان خواف و محصولات کشاورزی فوق استراتژیک خراسان رضوی، سه ظرفیت بسیار مهم این استان هستند که باید توجه بیشتری به تأمین زیرساخت‌ها برای رفاه بیشتر مردم محلی شود.
 اللهیاری با بیان اینکه سرخس گاز خراسان رضوی و چند استان دیگر کشور را تأمین می‌کند، خاطرنشان کرد: امروزه کمترین استفاده از این منابع و ظرفیت‌ها می‌شود، بنابراین درخواست دارم در برنامه آمایش سرزمین خراسان رضوی توجه بیشتری به این ظرفیت‌ها شود.

 در پایان این نشست، رؤسای شوراهای شهرستان‌ها کمبود منابع مالی، نبود اختیارات کافی و متناسب با وظایف و انتظارات مردمی، خلاءهای قانونی، تورم قوانین زاید، نفوذ صاحبان قدرت و افراد سیاسی در انتخاب شهردارها، عضویت همزمان پرسنل شهرداری در شوراها و تضاد منافع، صدور احکام سلیقه‌ای در حوزه مدیریت شهری توسط دیوان عدالت اداری، را به عنوان مهم‌ترین مشکلات مطرح کردند.


بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8