رو عنوان : در شانزدهمین جلسه شورای اسلامی استان مطرح شد:
عنوان : لزوم توجه ویژه به مساله آب در مناطق خراسان رضوی
تاريخ :
 ۷۷۷/۰۲/۲۹ 
ساعت : ۱۳:۲۰:۴۹
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی استان، در این نشست مدیرعامل آب منطقه ای استان ضمن ابراز خرسندی از پیگیری های اعضای شورای اسلامی استان در مساله بحران آب مناطق اظهار داشت: واقعیتی انکارنشدنی امروز این است که در منطقه خراسان سطح آب‌های زیرزمینی به‌صورت سالانه در حال افت است و کیفیت آب هم در برخی شهرها به‌موازات آن پایین آمده است. 
 محمد علائی با بیان اینکه در بحران كم آبی و خشكسالی دشت های كشور آسیب های زیادی به بخش های مرتبط با آب وارد شده است افزود: مشكل سهمیه آب برای دامداران که برخی از اعضای شورای استان مطرح کردند، دوباره پیگیری خواهد شد و راهكارهای مناسب برای تخصیص آب آنان انجام خواهد شد تا مشكل این قشر زحمتكش در بخش آب برطرف شود. 
وی تصریح کرد: سیاست ها و برنامه های آب منطقه ای و وزارت نیرو با همكاری و تعامل كشاورزان انجام می شود و تلاش می شود تا مشكلات كشاورزان برطرف شود. مدیرعامل آب منطقه ای استان با اشاره به اینکه دستگاه های اجرایی که باید حد بستر رودخانه ها را مشخص کنند وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای است تاکید کرد: متاسفانه به بسیاری از حریم رودخانه ها تجاوز شده است که باید بازگشایی شود و ما با همکاری سران سه قوه این مساله را حل خواهیم کرد. علائی گفت: به ازای هر متر افت سطح آب زیر زمینی ۲ الی ۳ سانتیمتر نشست زمین اتفاق می افتد که این پدیده به صورت شکاف هایی در سطح زمین خودش را نشان می دهد  و شوری آب از دیگر پیامدهای این نشست است. در ادامه این نشست، رئیس شورای اسلامی استان با بیان اینکه استان خراسان یکی از بحرانی ترین استان ها دربحث آب است تصریح کرد: باید این موضوع با نگاه کارشناسی و دقیق همراه با آینده نگری و برنامه ریزی پیگیری شود و تمام دستگاه های اجرایی، نظارتی و مردمی استان پای کار باشند. سعید برزویی افزود: در گذشته موضوع آب، صحیح مدیریت نشده است وسیاست های آبی کاملا اشتباهی دنبال شده است. وی اظهار داشت: متاسفانه برای سیاست های غلط که درگذشته درحوزه های مختلف انجام شده است و خسارات سنگینی به مردم وکشور تحمیل کرده است کمتر کسی پاسخگو است و فردی محاکمه و یا بازخواست نمی شود. برزویی در ادامه با اشاره به هدررفت روان آبها و سیلاب ها و برداشت غیرمجاز و غیراصولی آب در استان و خروج آب از مرزها تاکید کرد: احداث سدها و بندهای خاکی برمبنای فشارها و رابطه های سیاسی انجام میشود و نیز بندهای خاکی و قنوات روستاهای ما رها شدند و در این سال ها برای نگهداری، لایروبی و تغذیه سفره های آن ها تدبیری اندیشیده نشد.

 رئیس شورای اسلامی استان خاطرنشان کرد: امیدواریم با سیاست ها و مدیریت مدبرنانه مدیرعامل آب منطقه ای استان شاهدبهبود وضعیت منابع آبی و مدیریت صحیح آب باشیم. در پایان این نشست اعضای شورای اسلامی استان مشکلات آب مناطق خود را ارائه دادند که در سفر مدیرعامل آب منطقه ای استان به شهرستان ها این مشکلات با حضور عضو شورای اسلامی استان در هر شهر، بررسی دقیق تر خواهد شد.


بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8