رو عنوان : حسن اعمی رئیس کمیسیون برنامه بودجه و حقوقی شورای اسلامی استان خراسان رضوی عنوان کرد:
عنوان : برگزاری جلسات علنی شورای اسلامی شهر كاشمر منوط به اعلام شورای تأمین است.
تاريخ :
 ۷۷۶/۱۲/۱۳ 
ساعت : ۱۱:۳۱:۵۱

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی استان خراسان رضوی به نقل از خبرگزاری فارس کاشمر، حسن اعمی بنده قرائی در نخستین نشست خبری بعد از گذشت حدود 9 ماه از فعالیت شورای پنجم در سال دوم، با تأکید بر اینکه پایه و اساس فعالیت ما در شورا بر محور وحدت است، گفت: اگرچه عملاً شاید ایراداتی بر مدیریت شهری و بدنه شورا باشد، اما هدف ما بر این است که به سمت آرامش، انجام خدمات بهتر و ایجاد حلقه ارتباطی بهتر حرکت کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر کاشمر با اشاره به اینکه حال شهر کاشمر در شرایط فعلی خوب نیست و نیازمند انجام کارها و تلاش‌های بیشتر برای تغییر حال و هوای شهر هستیم، بیان کرد: باوجوداینکه رفاه و امکانات در شهر وجود دارد، مردم در شهر شاد نیستند و از این وضعیت رضایت ندارند، چراکه نگاه و توجه مدیریت شهری معطوف کارهای عمرانی به‌جای امور فرهنگی و برنامه‌های نشاط‌آور شده است.

نوع توزیع امکانات در شهر عادلانه نیست

وی بابیان اینکه پارکهایی که احداث می‌شود به مرحله بهره‌برداری نمی‌رسد، افزود: متأسفانه نوع توزیع امکانات در شهر عادلانه نیست و این نا عدالتی در بالای شهر نسبت به پایین‌شهر کاملاً ملموس و مشهود است.

اعمی با اشاره به اینکه از مساجد به‌عنوان پایگاهی مهم برای بهره‌گیری از نظرات مردم در مدیریت شهری غافل شدیم، ادامه داد: باید تلاش کنیم اعتماد مردم را نسبت به مدیریت شهری و شورای شهر ارتقا دهیم تا با جلب رضایت مردم بتوانیم خدمات بهتری در بخش‌های مختلف ارائه دهیم.

وی با ابراز تأسف از اینکه مردم این‌گونه تصور می‌کنند که هفت عضو شورا که نمی‌توانند با خودشان کنار بیایند، چطور می‌خواهند مشکلات شهر و شهروندان را حل کنند، یادآور شد: عاجزانه از همکارانمان درخواست دارم که مسائل سیاسی و غیرشورایی را کنار  بگذارند تا زمینه‌ای فراهم شود تا اقشار مختلف بتوانند ایده‌ها و نظرات خودشان را منتقل کنند.

برگزاری جلسات شورای شهر به‌صورت غیرعلنی و بدون حضور خبرنگاران از مصوبات شورای تأمین است

سخنگوی شورای اسلامی شهر کاشمر با تأکید بر اینکه بر موضوع شفافیت پافشاری می‌کنیم، به برگزاری جلسات این شورا به‌صورت غیرعلنی اشاره کرد و افزود: آذر ماه سال گذشته جلسه‌ای با حضور اعضای شورای تأمین در محل فرمانداری برگزار شد که نتیجه این جلسه پنج‌ ساعته منجر به‌صورت جلسه‌ای شد و یکی از بندهای آن برگزاری جلسات شورای شهر به‌صورت غیرعلنی و بدون حضور خبرنگاران بود.

وی بابیان اینکه بر اساس قانون عمل به مصوبات شورای تأمین یکی از 34 وظایفی است که برای شورای شهر تعریف‌ شده است، گفت: اگرچه اعضای شورای شهر خواستار آرامش در مجموعه مدیریت شهری و شورا هستیم و از جهتی خودمان را ملزم به رعایت قانون می‌دانیم، اما از طرفی مدعی هستیم که مردم غریبه نیستند و باید با برگزاری جلسات علنی در جریان امور و تصمیمات منتخبین خود نیز قرار گیرند، در همین راستا نیز اخیراً با فرماندار به‌صورت تلفنی صحبت کردم و نامه‌ای هم نوشتم تا اجازه دهند جلسات شورا علنی برگزار شود.

اعمی با اشاره به اینکه از آغاز فعالیت هیأت رئیسه جدید شورا در سال دوم عمده لایحه‌ها و طرح‌هایی که در چارچوب قانون از سوی شهرداری به شورا ارسال‌شده، تصویب‌ شده است، اظهار کرد: اگرچه در این مدت مورد بی‌مهری قرار گرفته‌ایم و بعضاً مدعی شدند که شورا مانع اجرای برخی از پروژه‌ها شده یا آن را تعطیل کرده است، به‌صراحت اعلام می‌کنیم که شورای شهر تاکنون اصراری بر تعطیلی یا ایجاد مانع در انجام پروژه‌ها را نداشته است.

وی با اذعان به اینکه در شورای شهر خبر خاصی نیست تا مادامی‌که مدیریت شهری برمدار قانون کار کند و جایگاه شوراییان حفظ شود مشکل خاصی وجود ندارد، یادآور شد: پرسیدن سؤال از شهردار حق اعضای شورای است که در سال گذشته نیز انجام شد، اما این دلیلی بر این نیست که مدیریت شهری کارها را تعطیل کند، بلکه تأکید مجموعه شورا بر این است که مدیریت شهری بر تمامی تکالیف و تعهداتی که نسبت به قراردادهایی که امضا کرده پایبند باشد و به آن عمل کند.

رئیس شورای شهر کاشمر با تأکید بر اینکه قسمت جنوب کاشمر واقعاً از فقر امکانات رنج می‌برد، افزود: ضروری است مدیریت شهری در گام نخست نسبت به رفع مشکلات و کمبودهای داخل شهر اقدام کند، سپس برای جاده‌سازی و سایر امور وارد میدان شود.

شورای شهر مخالف برگزاری نوروزگاه نبود، بلکه با شیوه برگزاری آن مخالفت کرد

وی در ادامه به حمایت همه‌جانبه شورا از انجام فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی و هنری اشاره کرد و تأکید کرد: شورای شهر در سال گذشته با برگزاری مراسم نوروز گاه مخالفت نکرده، بلکه مخالف شیوه برگزاری آن بوده است، چراکه معتقدیم متولی امور فرهنگی در شهر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است و همان‌طور که قانون تأکید کرده انجام امور فرهنگی و هنری در شهر باید توسط مؤسسات مربوطه در این زمینه برگزار شود.

اعمی با اشاره به اینکه در نامه‌ای خطاب به شهرداری اعلام کردیم که  با برگزاری مراسم مخالفتی نداریم، اما باید اجرای این برنامه توسط یک موسسه فرهنگی و هنری انجام شود، خاطرنشان کرد: شهرداری این موضوع را پذیرفت، با معرفی موسسه‌ای این برنامه در سطح شهر برگزار شد.

وی بابیان اینکه تمامی برنامه‌های فرهنگی و هنری باید توسط یک موسسه فرهنگی و هنری انجام شود، بیان کرد: در شورای شهر به دنبال تغییر ساختار هستیم و در این مسیر به شخص کاری نداریم، به همین دلیل تلاش می‌کنیم در کمیسیون فرهنگی شورای شهر این ساختار را تدوین کنیم.

سخنگوی شورای شهر کاشمر با تأکید بر اینکه بودجه فرهنگی شهرداری در سال گذشته به‌صورت کامل هزینه شده است، در سال جدید نیز هیچ محدودیت مالی در این حوزه نداریم، ادامه داد: در سال 98 برای اینکه شائبه‌ای ایجاد نشود به شهرداری اعلام کردیم تا برنامه‌ها را به‌صورت موردی به شورا ارسال تا پس از تصویب اجرا شود.

شهرداری کاشمر به مصوبه شورا در خصوص توزیع عادلانه تبلیغات به نشریات عمل نکرد

وی با اشاره به انتقاد نشریات محلی مبنی بر توزیع ناعادلانه تبلیغات و رپرتاژآگهی‌های شهرداری، اظهار کرد: سال گذشته طرحی در شورا مصوب شد تا شهرداری به‌طور مساوی مطالب و تبلیغات را در اختیار نشریات محلی قرار دهد، اما شهرداری نه‌تنها به این مصوبه عمل نکرد، بلکه با ارسال نامه‌ای به شورا مدعی شد این مصوبه، به‌نوعی دخالت در کار اجرایی شهرداری است، با این‌وجود موضوع را به دادستانی و بازرسی اعلام کردیم که براساس مصوبه شورا باید سهم نشریات محلی عادلانه باشد.

اعمی با بیان اینکه اعتقادداریم مردم باید به‌صورت شفاف در جریان امور قرار بگیرند و تا زمانی که مدیریت شهری در انجام وظایف و مأموریت‌هایش شفاف عمل کند اختلافی ایجاد نمی‌شود، به موضوع بودجه شورا اشاره کرد و خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی در فضای مجازی به‌ناحق این‌گونه مطرح کردند که بودجه سالانه شورا بین هفت عضو تقسیم می‌شود، این در حالی است که حق‌الزحمه اعضای شورای شهر تنها یکی از ده‌ها موارد هزینه‌ای در بودجه سالانه شورا است.

تنها 110 میلیون تومان از 340 میلیون تومان بودجه شورا در سال گذشته واریز شد

وی با تأکید بر اینکه در سال اول فعالیت شورای اسلامی شهر کاشمر در دوره پنجم 100 میلیون تومان مازاد بر بودجه مصوب سالانه شورا پرداخت‌ شده است، ادامه کرد: بودجه سال 97 شورای شهر کاشمر 340 میلیون تومان بوده که از این مبلغ تنها 110 میلیون تومان آن واریز شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر کاشمر با اشاره به انتشار مطالبی در فضای مجازی مبنی بر اینکه 50 میلیارد تومان پول نصیب شهر نشده است، بیان کرد: شهرداری کاشمر در 20 آذرماه 97 با ارسال نامه‌ای به شورای شهر مبنی بر اینکه شهرداری کاشمر 70 میلیارد تومان از نهادهای دولتی طلبکار است، دو راهکار برای وصول این میزان طلب پیشنهاد کرد.

وی ادامه داد: در پیشنهاد اول آورده است که شورای شهر با اخذ وام 20 میلیارد تومانی از بانک ملی با نرخ بهره 18 درصد موافقت کند تا از این طریق یک بدهی برای شهرداری و شورای شهر ایجاد شود تا دولت این میزان بدهی را پرداخت کند، پیشنهاد دوم شهرداری نیز موافقت شورای شهر با دریافت اسناد خزانه بود.

اعمی بابیان اینکه طلب 70 میلیارد تومانی شهرداری کاشمر از نهادهای دولتی از ابتدای انقلاب تاکنون است و مربوط به این دوره مدیریت شهری نیست، گفت: اینکه می‌خواهیم طلب شهرداری را با ایجاد یک بدهی 20 میلیارد تومانی با نرخ بهره 18 درصد وصول کنیم، آیا دولت متوجه نمی‌شود که این بدهی در چه تاریخی به چه منظوری ایجاد شده است؟

 سیستمی که شفافیت ندارد

وی با اشاره به اینکه نمی‌توانیم قبول کنیم در سیستمی که شفافیت وجود ندارد، چطور 70 میلیارد تومان طلب را از طریق ایجاد بدهی وصول کنیم، افزود: اگر این تسهیلات دریافت شود و مدیریت شهری عوض شود باید مدیر جدید تاوان این تصمیم را بدهد که برای وصول طلب یک بدهی با بهره 18 درصد ایجاد کردیم.

رئیس شورای شهر کاشمر با تأکید بر اینکه نامه شهرداری در خصوص وصول مطالبات شهرداری از دولت مبنی بر وصول مطالبات شهرداری از طریق اسناد خزانه با 5 رأی موافق و دو رأی ممتنع تصویب و کمیته انطباق نیز ایرادی بر آن نگرفت و لازم‌الاجرا شد، بیان کرد: در ادامه مجدداً شهردار این موضوع را به‌جای اینکه با شورا مکاتبه کند با دادستانی و دفتر امور شهری استانداری مکاتبه کرد، باوجود این‌که ناراضی بودیم، اما با وساطت دادستان این وصول طلب شهرداری کاشمر با اخذ تسهیلات بانکی تصویب و ابلاغ کردیم، اما بازهم مورد سؤال قرار گرفته‌ایم.

انتهای پیامبازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8